Men of the day, l´homme du jour, Můž dne: SLAVOJ ŽIŽEK

Publié le par Kalesh

 

Amy Goodman from Democracy Now hosts this debate between Julian Assange and Slovenian Philosopher Slavoj Žižek -- From the Troxy Theatre in London, July 2 2011.

Also streaming in HQ from Democracy Now for those with faster lines. Brilliant debate!

 

                                      ..........................................................

 

Je fais un rêve, camarades européens !

(tiré de Presseurop, traduit de The guardian, fevrier 2011)

Il y a dix ans, alors que la Slovénie était sur le point d’entrer dans l’Union Européenne, un de nos eurosceptiques avait paraphrasé une plaisanterie des Marx Brothers sur les avocats : Nous autres Slovènes, nous avons des problèmes ? Eh bien, entrons dans l’UE ! Nous aurons encore plus de problèmes, mais l’UE sera là pour s’en occuper ! Et c’est ainsi qu’aujourd’hui, bon nombre de Slovènes considèrent l’Union : elle aide, certes, mais elle est aussi la cause de nouvelles difficultés (règlementations et amendes, exigences financières pour voler au secours de la Grèce, etc.). Alors, l’UE vaut-elle la peine d’être défendue ? Bien sûr, la vraie question est de savoir quelle UE ?

La suite sur: http://www.presseurop.eu/fr/content/article/491281-je-fais-un-reve-camarades-europeens

 

                                                    ................................................................................


Slovinský export v podobe Slavoja Žižka, narodeného v Ljubljane roku 1949, predstavuje extraordinérneho politického filozofa, psychoanalytika a kultúrneho kritika. Ako 32 ročný získava na Univerzite v Ljubljane doktorát z filozofe a neskôr v Paríži, na Univerzite Paris VIII, získava titul z psychoanalýzy. V neskorých 80. rokoch 20. storočia pracuje v novinárskych kruhoch v rámci novín týždenníka Mladina a zároveň stáva sa spoluzakladateľom slovinskej Liberálno-demokratickej strany. V roku 1990 za túto stranu vstupuje ako kandidát do prezidentských volieb. Voľby nevyhráva a tak ostáva pracovať na akademickej pôde.

Prvú monografiu v anglickom jazyku vydáva v roku 1989 s názvom The Sublime Object of Ideology. Následne na to vydáva ďalšie publikácie, vrátane filozofických a politických článkov uverejnených v odborných periodikách. Ako profesor psychoanalýzy prednáša na významných univerzitách ako sú Columbia, Princeton, Univerzity of Michigan a pod. Zároveň je prezidentom Society for Theoretical Psychoanalysis v Ljubljane. Od roku 2005 je členom Slovinskej Akadémie vied a umenia.

Vo svojich prácach skúma a rozoberá lacanovskú psychoanalýzu, marxizmus, nemecký idealizmus. Tým, že prezentuje nový rozmer (ponímanie) ontológie v podobe lacanovsko-hegelovskej filozofie je akademickou obcou považovaný za predstaviteľa nového filozofického prúdu postdekonštruktivizmu. Od roku 1997 jeho práce nadobúdajú viac politický obsahový atribút zaoberajúci sa témami ako sú vojna v Iraku, feminizmus, tolerancia, kapitalizmus, politická korektnosť, globalizácia, subjektivita, ľudské práva, postmodernizmus, multikulturalizmus, postmarxizmus a pod. Za svoje niektoré vnútorné presvedčenia a interpretácie bol svetovou akademickou obcou neprijatý, hoci je všeobecne obľúbeným na poli verejnom. Ako ho raz priamo niekto nazval: „Je to popstar filozofie“.

Jeho pole pôsobnosti je naozaj široké čo dokazuje aj jeho záujem a nadšenie o film. Vo svojich prednáškach, knihách, videosekvenciách popularizuje a komparuje s politikou tvorbu Davida Lyncha, Johna Woo a iných predstaviteľov filmovej akadémie. Mediálne je známy aj vďaka autobiografickému dokumentu s prozaickým názvom ZIZEK! (2005). Za zmienku stoja i ďalšie inšpiratívne dokumenty ako THE PERVERT's GUIDE TO THE CINEMA (2006), SLAVOJ ZIZEK: THE REALITY OF THE VIRTUAL a seriál ”FANTASTICKÉ OBRAZY” (2002).

 

Herecká filmografie

2010 Český mír
2008 Examined Life
2007 Possibility of Hope, The (video film)
2006 Perverzní průvodce filmem
2005 Zizek!
2004 Slavoj Zizek: The Reality of the Virtual
2003 Love Without Mercy: Slavoj Zizek (video film)
2002 Fantastické obrazy - Exkurze do světa videoklipů (TV seriál)
1996 Prerokbe Ognja
1993 Laibach: a Film from Slovenia (TV film)

Publié dans Critics

Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :

Commenter cet article